top of page

ЖИТТЯ БЕЗ КУРІННЯКуріння – одне з найбільш поширених видів побутової токсикоманії, найпоширеніша у всьому світі шкідлива звичка. Це згубна залежність та хвороба.

Залежність від тютюну внесено в Міжнародну класифікацію хвороб. Нікотин є своєрідним стимулятором нервової системи, що має патологічний вплив на організм особливо у розвитку ракових хвороб.

За даними ВООЗ існує більш ніж 25 захворювань, перебіг яких погіршується під впливом куріння (серцево-судинні, легеневі та онкологічні захворювання). У світі 90% смертей від раку легенів, 75% – від хронічного бронхіту і 25% – від ішемічної хвороби серця обумовлені палінням; кожні десять секунд на планеті вмирає один запеклий курець (до 2020 року цей рівень може підвищитися до однієї людини за три секунди). Епідемія тютюнопаління в XX столітті забрала з життя понад 100 млн. чоловік.

В Україні палить близько 11,5 млн. жителів, з них – 9,1 млн. чоловіків (60%) та 2,5 млн. жінок (11,2%). Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років – постійні курці. Більш, як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років.

Слід зазначити, що навіть за доброї поінформованості про згубну дію тютюнопаління на здоров’я, не багато людей прагнуть позбавитися від нікотинової залежності. Це свідчить про те, що людина або не усвідомлює всієї тяжкості наслідків вживання тютюну для свого здоров’я, або вважає, що хвороба її не торкнеться, або звичка палити настільки сильна, що немає можливості від неї відмовитися. Якщо така ситуація продовжуватиметься й надалі, то 500 млн., людей (9% населення світу) ризикує померти від куріння.

Адже саме цигарки стають основною причиною смерті та інвалідності в усьому світі і забирають більше життів, ніж СНІД, туберкульоз, материнська смертність, дорожньо-транспортні пригоди та інші разом узяті.

Викурювання однієї цигарки завдає організмові такої ж шкоди, як і 36-годинне перебування на загазованій автомагістралі. Серед людей віком від 30-40 років, які полюбляють цигарки, інфаркти трапляються в 5 разів частіше, ніж серед тих хто цієї шкідливої звички не має. Жінки, які палять, у 10 разів частіше залишаються безплідними, у чоловіків розвивається імпотенція. Курці, як правило, скорочують своє життя на 15-20 років.

Деякі курці розуміють конкретну небезпеку для здоров’я, пов’язану з вживанням тютюну і хочуть кинути палити. Однак подолати цю шкідливу звичку дуже важко, так як це – поведінкова звичка, яка вкорінилась у нашому повсякденному житті.

Паління завдає шкоди іншим. Ще донедавна курець міг запалити цигарку в будь-якому місці й не сподіватися жодних заперечень. Але оскільки все більше людей усвідомлює небезпеку вдихання цигаркового диму, погляди змінюються. Наприклад, коли особа не палить, але одружена з курцем, то ризик, що вона захворіє на рак легенів на 30 відсотків більший, ніж якби вона була одружена з некурцем. Діти, батьки яких палять, у перші два роки свого життя більш схильні захворіти на запалення легенів або бронхіт, ніж ті, які живуть у сім’ях, де не курять.

Вагітні жінки, які курять, піддають небезпеці майбутніх немовлят. Нікотин, окис вуглецю та інші небезпечні хімікати, що містяться у цигарковому димі, через кров матері потрапляють безпосередньо до дитини. У результаті існує велика ймовірність самовільного аборту, народження мертвого плода й смерті новонародженої дитини. До того ж жінки, які курили під час вагітності, у три рази більше наражають своїх дітей на смерть у колисці.

Припустімо, ви курите вже протягом довгого часу. Що станеться, коли ви кинете? Десь через 20 хвилин після останньої цигарки ваш кров’яний тиск внормується. Через тиждень тіло стане вільне від нікотину. Через місяць зменшиться кашель, закупорка пазух, стомлюваність та задишка. Після п’яти років ризик померти від раку легенів знизиться до 50 відсотків. Через 15 років імовірність ішемічної хвороби серця стане такою ж, як і в людини, яка ніколи не курила.

Вам більше смакуватиме їжа. Дихання стане свіжим, тіло й одежа не матимуть поганого запаху. Вас більше не турбуватиме, де і за що купити тютюн. З’явиться відчуття задоволення. Якщо ви маєте дітей, то ваш приклад зменшить імовірність того, що вони стануть курцями. Можливо, ви житимете довше.

Якщо ви не палите й усвідомлюєте небезпеку, пов’язану з курінням, певно, вам прикро спостерігати, як друзі або рідні перебувають у полоні цієї звички. Що ви можете зробити, аби допомогти їм позбавитись її?

Незадоволеність, просьби, примушення та висміювання рідко знаходять відгук. Не допомагають також довгі нотації. Замість того щоб кинути, курець може тягнутись до цигарки, аби заглушити емоційний біль, який спричиняють ці зауваження. Отже, намагайтесь зрозуміти, як важко може бути полишити цю звичку, а також візьміть до уваги, що одним це зробити важче, ніж іншим.

Ви не можете примусити людину кинути курити. Внутрішня сила й рішучість позбавитись залежності від тютюну повинні походити від самого курця. Вам же необхідно знайти керовані любов’ю способи, щоб підбадьорювати й підтримувати людину, яка бажає кинути палити.

Доброю новиною є те, що можна знайти істотні переваги для здоров’я, кинувши палити в будь-якому віці. Ті, хто кинув палити у віці 30-35 років, мають таку ж тривалість життя, як і в людей, які ніколи не палили.

Відмовившись від тютюнових виробів, ти значно підвищуєш свої шанси на довше, якісніше й щасливіше життя. А ще так ти подбаєш про здоров’я своїх найближчих — адже пасивне куріння спричиняє серцево-судинні та онкологічні захворювання.Викладач – Микола Чижмар

5 переглядів

Останні пости

Дивитися всі
Якір 1
bottom of page